آکولاریست - متخصص چشم مصنوعی

ساخت چشم مصنوعی - اکولاریست کیست


آکولاریست به شخصی اطلاق می‌گردد که در زمینه ساخت و سفارشی سازی چشم‌های مصنوعی دارای تخصص و مهارت است. ساخت پروتزهای چشمی دارای پیچیدگی‌های فراوانی است و شخصی که در این زمینه فعالیت دارد می‌بایست از توانمندی‌های فنی بالایی برخوردار باشد. در این مطلب توضیحاتی در خصوص آکولاریست، وظایف او و همچنین چالش‌های ساخت چشم مصنوعی ارائه می‌گردد.

آکولاریست – کلینیک تخصصی چشم مصنوعی ماهان

آکولاریست کیست؟

چشم انسان ممکن است به دلایل مختلفی نیاز به تخلیه داشته باشد. پس از انجام عمل تخلیه چشم، فضای خالی ایجاد شده در آن ناحیه، ظاهر نامناسبی برای چهره فرد ابجاد می‌کند. از اینرو بسیاری از افراد برای داشتن ظاهری طبیعی از پروتز چشمی یا همان چشم مصنوعی استفاده می‌کنند. ساخت پروتز چشم می‌بایست به دست افراد متخصص در این زمینه انجام پذیرد. به این افراد که از مهارت و دقت کافی در این خصوص بهره می‌برند آکولاریست گفته می‌شود. کلینیک تخصصی چشم مصنوعی ماهان با بهره‌گیری از برترین آکولاریست‌ها و دکترهای متخصص چشم مصنوعی به شما این اطمینان را می‌دهد که تا آخرین گام همراه شما عزیزان خواهد بود و تجربه‌ای لذت بخش را برای شما رقم خواهد زد.

یک آکولاریست حرفه‌ای، باید دارای مهارت‌های منحصربه‌فرد در رابطه با ساخت و سفارشی‌سازی چشم مصنوعی، یا همان پروتزهای چشمی باشد. این حرفه بسیار تخصصی و پیچیده است و در واقع ترکیبی از هنر، تخصص پزشکی و توانمندی‌های فنی می‌باشد. در واقع آکولاریست هرچه دارای مهارت بالاتری باشد می‌تواند چشم طبیعی‌تر و راحت‌تری برای بیمار بسازد. از اینرو کار یک آکولاریست از ارزش و اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

بصورت کلی یک آکولاریست، مهم ترین نقش را در ساخت چشم مصنوعی ایفا می‌کند و از این طریق به بیماران در بازیابی زیبایی ظاهریشان و افزایش اعتماد به نفس آنها کمک می‌کند. یک آکولاریست با ساخت دقیق یک پروتز چشم می‌تواند حرکت چشم را نیز بازیابی نماید. قابل ذکر است که در بسیاری از موارد، اگر فرآیند ساخت با دقت و مهارت بالا انجام شود، دیگران متوجه چشم مصنوعی نخواهند شد.

وظایف و مسئولیت‌های آکولاریست

آکولاریست بعنوان سازنده چشم مصنوعی دارای وظایف و مسئولیت‌هایی است که در ادامه معرفی و در خصوص آنها توضیحاتی ارائه می‌گردد:

ارزیابی دقیق و مشاوره

فرآیند ساخت پروتز چشم، با ارزیابی دقیق و کامل سینوس چشم، پلک ها و بافت‌های موجود و سالم چشم آغاز می‌گردد. در این مرحله از ناحیه آسیب دیده عکس گرفته می‌شود و اندازه‌گیری‌های لازم به دقت انجام می‌گیرد. این کار بعنوان حالت پایه در فرآیند سفارشی سازی در نظر گرفته می‌شود. علاوه بر این آکولاریست باید به شکل صادقانه با بیمار صحبت کند و فضایی را برای درک ترجیحات، نگرانی‌ها و اهداف آنها بوجود آورد.

ساخت قالب

با توجه به اطلاعات جمع‌آوری شده، آکولاریست یک قالب پیچیده برای چشم مصنوعی بیمار طراحی و ایجاد می‌نماید. این قالب با دقت بالا و با توجه به ویژگی‌های منحصربه‌فرد چشم طبیعی فرد ساخته می‌شود. در یک پروتز چشم مواردی همچون رنگ‌آمیزی، الگوهای وریدی و مشخصات بافتی می بایست لحاظ گردند. آکولاریست حتما باید از مواد با کیفیت بالا، معمولا اکریلیک پزشکی یا سیلیکون، برای ساخت پروتز استفاده کند.

همرنگ سازی دقیق و نقاشی

دستیابی به هماهنگی بی عیب و نقص میان پروتز و چشم طبیعی، یک چالش اساسی در کار آکولاریست‌ها است. آنها با مهارت و تخصص بالا به ترکیب و لایه‌برداری پیگمانت‌ها می‌پردازند تا رنگ‌آمیزی دقیقی برای چشم فرد را انجام دهند. این مرحله از ساخت چشم مصنوعی، به دقت بالا و درک عمیق آکولاریست از نظریه رنگ نیاز دارد تا ظاهری طبیعی‌تر و بی عیب و نقص را برای پروتز ایجاد نماید.

سفارشی سازی و هماهنگ سازی دقیق

هنگامیکه چشم مصنوعی ساخته می‌شود، باید به دقت در حدقه چشم قرار داده شود. یکی از وظایف آکولاریست این است که با دقتی ویژه به تطابق و تقارن بین پروتز و چشم سالم بیمار توجه نماید. این مرحله از فرآیند ساخت، بصورت همزمان به توانایی‌های فنی و حس هنری آکولاریست برای دستیابی به تعادلی در ایجاد جذابیت طبیعی پروتز نیاز دارد.

آکولاریست – کلینیک تخصصی چشم مصنوعی ماهان

تقلید از حرکت و عملکرد

آکولاریست با استفاده از توانایی‌های فنی خود می‌تواند حرکات محدودی را به چشم مصنوعی اضافه ‌کند. این کار از طریق اتصال پروتز به ماهیچه‌های ناحیه چشم صورت می‌گیرد و از این طریق، چشم مصنوعی حرکت چشم طبیعی را تا حد زیادی تقلید می کند. این گار به طبیعی تر جلوه کردن آن کمک می‌کند و در بسیاری از موارد دیگران متوجه استفاده فرد از چشم مصنوعی نمی‌شوند.

آموزش بیمار برای استفاده صحیح و اصولی

آکولاریست‌ها راهنمایی‌های ارزشمندی به افراد برای استفاده اصولی از پروتز چشم ارائه می‌دهند. آنها در خصوص مراقبت و نگهداری صحیح چشم مصنوعی، موارد مهمی را به بیماران آموزش می‌دهند. آنها اطلاعاتی را درباره بهداشت مناسب، تکنیک‌های جایگذاری و برداشت صحیح پروتز و مشکلاتی که ممکن است برای بیمار بوجود بیاید، در اختیار او می‌گذارند. این آموزش‌ها به بیماران این امکان را می‌دهد که به راحتی در زندگی روزمره خود از چشم مصنوعی استفاده نمایند.

پشتیبانی و نظارت مستمر توسط آکولاریست

ارتباط مستمر بین آکولاریست و بیمار از همان مرحله اول شکل می‌گیرد و ادامه می‌یابد. آکولاریست باید جلسات منظمی را برای اطمینان از راحتی، کارایی و هماهنگی پروتز با چشم سالم بیمار برگزار نماید. در این جلسات ممکن است تنظیمات و جایگزینی‌هایی برای سازگاری چشم مصنوعی با تغییرات حدقه چشم و همچنین طبیعی جلوه کردن آن صورت پذیرد.

و در آخر

به طور خلاصه، آکولاریست در واقع یک هنرمند کامل و متخصص پزشکی است که در جهت بهبود کیفیت زندگی بیمارانی که جشن خود را از دست داده‌اند تلاش می‌کند و به آنها خدمات ارزشمندی را ارائه می‌دهد. او از طریق ترکیب توانمندی‌های فنی و خلاقیت هنری خود به تولید پروتزهای چشمی سفارشی برای بیماران می‌پردازد. جدای از یک جایگزین عملکردی، این پروتزها در بازسازی اعتماد به نفس و روحیه بیمارن تاثیر بسزایی دارند.

کلینیک چشم مصنوعی ماهان بعنوان بهترین مرکز ساخت چشم مصنوعی در کشور با بهره‌گیری از دانش روز دنیا و به کمک تعدادی دکتر متخصص چشم مصنوعی حرفه‌ای و آکولاریست های ماهر در زمینه ساخت پروتز چشم مصنوعی در خدمت شما عزیزان است. شما می توانید برای مشاهده نمونه کارهای ما به گالری تصاویر مراجعه کنید. همچنین برای استعلام قیمت پروتز چشم در تهران می‌توانید به آدرس مجموعه که در بخش تماس با ما قرار دارد مراجعه نمایید یا برای ارتباط مستقیم با مشاوران ما با شماره های 02166889076 و 09128357509 تماس حاصل فرمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *