آیا شما سوالی دارید؟

در صورت تمایل با ما تماس بگیرید
لطفا سوالات زیر را بخوانید و اگر نمی توانید پاسخ خود را پیدا کنید ، لطفا سؤال خود را برای ما ارسال کنید ، ما در اسرع وقت به شما پاسخ خواهیم داد.

سوالات متداول

سوالات پرتکرار کاربران
آیا باید چشم مصنوعی را درآورده و شستشو دهم؟

 بله، به علت رسوب پروتئین‌های اشک بر سطح پروتز لازم است به صورت منظم پروتز را از چشم خارج کرده و شستشو دهید. برای شستشوی چشم مصنوعی از شامپو بچه و آب ولرم استفاده کنید. بتادین رقیق شده نیز گزینه مناسبی برای شستشوی چشم مصنوعی است. دقت فرمایید به هیچ عنوان از الکل و مشتقات الکل جهت شستشوی چشم مصنوعی آکریلیک استفاده نکنید.

آیا چشم مصنوعی حرکت دارد؟
حرکت چشم مصنوعی به عوامل زیادی وابسته است اما به طور کلی حرکت پروتز منوط به وجود ایمپلنت درون حدقه می‌باشد. اگر ایمپلنت حرکت مطلوبی داشته باشد و همچنین چشم مصنوعی نیز مطابق با اصول علمی ساخته شود، حرکت بسیار مطلوب خواهد بود.
آیا عمل پین‌گذاری را جهت حرکت بهتر چشم مصنوعی پیشنهاد می‌کنید؟
خیر، متاسفانه به علت وجود شواهد و مقالات تایید شده مبنی بر افزایش میزان عفونت و ترشحات در بیمارانی که از پین استفاده می‌کنند، امروزه این عمل به ندرت و تنها در موراد خاص صورت می‌گیرد.
آیا لازم است هنگام خواب چشم مصنوعی را در بیاورم؟
این موضوع کاملاَ به میزان راحتی شما وابسته است. اگر در زمان خواب با استفاده از چشم مصنوعی احساس ناراحتی می‌کنید می‌توانید قبل از خوابیدن پروتز را از چشم خارج کنید. این موضوع در بیمارانی که از اسکلرال‌شل (پروتز یک لایه برای بیمارانی که تخلیه نکرده‌اند) استفاده می‌کنند رایج‌تر است. اما توصیه ما بر این است اگر هنگام خواب مشکل خاصی ندارید حتما با چشم مصنوعی بخوابید زیرا عدم وجود چشم مصنوعی برای چندین ساعت ممکن است عوارضی همچون چسبندگی پلک‌ها، افتادگی پلک‌ها یا افزایش میزان ترشحات در پی داشته باشد.
آیا پلک‌ها در زمان خواب با استفاده از چشم مصنوعی بسته می‌شوند؟
بسته شدن یا نشدن پلک‌ها در زمان خواب ممکن است به عواملی وابسته باشد. مهمترین عامل پروتز می‌باشد. اگر پروتز بزرگ باشد مانع از بسته شدن پلک‌ها می‌‍‌‌‌شود. از دیگر عوامل می‌توان به اختلالات ساختاری پلک‌ها، ضعف پلک‌ها یا خشکی سطح چشم مصنوعی اشاره کرد. در صورت وجود هرکدام از این موارد باید جهت رفع این موضوع اقدام نمود. البته باز ماندن پلک‌‌ها در حد 1mm طبیعی است.
آیا بعد از گذاشتن چشم مصنوعی باید از قطره استفاده کنم؟
معمولاَ افرادی که از پروتز استفاده می‌کنند ترشحات اشکی نیز دارند. از آنجاییکه پروتز یک جسم خارجی است و نیاز به اشک بیشتری جهت روانکاری و مرطوب نگاه داشتن آن لازم است، توصیه می‌شود از قطره های اشک مصنوعی بدین منظور استفاده شود.
آیا گذاشتن چشم مصنوعی باعث عفونت حدقه نخواهد شد؟
با پیشرفت علم مواد و مطالعات پزشکی فراوان در این زمینه امروزه چشم مصنوعی ‌ها اگر خوب طراحی و ساخته شوند کاملاَ سازگار با بدن بوده و امکان وجود عفونت در اثر وجود چشم مصنوعی تقریباَ به صفر رسیده است. اما ممکن است به علت وجود یک سری عوامل خارجی نظیر آلودگی محیط، تحریک در اثر لمس کردن با دست آلوده، استفاده از لوازم آرایشی نامناسب یا حتی ناسازگاری فیزیولوژیکی تعداد بسیار اندکی از بیماران، مقداری ترشحات یا عفونت در چشم دیده شود که با برطرف شدن عامل به وجود آورنده و تجویز قطره‌های لازم قابل درمان است.
چه زمانی باید چشم مصنوعی را تعویض کنم؟
عمر مفید چشم مصنوعی به عوامل زیادی بستگی دارد. نوع مواد و متریال مصرفی، متد ساخت پروتز، شستشوی مرتب پروتز، شرایط جوی، میزان حساسیت بافت‌های بدن و ترشحات در پی آن از جمله مهمترین عواملی هستند که بر عمر یک پروتز می‌توانند تاثیرگذار باشند. اما به طور معمول عمر یک پروتز از 4 الی 15 سال می‌باشد. پس از اتمام عمر مفید چشم مصنوعی، میزان ترشحات و التهاب حدقه و پلک‌ها افزایش می‌یابد و لازم است چشم مصنوعی تعویض گردد. این زمان در کودکان به علت رشد بدن متفاوت است و حتماَ باید متناسب با میزان رشد، چشم مصنوعی نیز بزرگ شود.
آیا با چشم مصنوعی می‌توان ورزش یا کار کرد؟
اگر ضعف شدید پلک دارید ورزش نکنید زیرا ممکن است به علت شل بودن پلکها پروتز ناخوداگاه در اثر فعالیت شدید از چشم خارج شود. کار کردن در محیط آلوده و پرگرد و غبار توصیه نمی‌شود. در صورت الزام حتماَ از عینک محافظ استفاده گردد. زمان شناکردن از عینک شنا استفاده کنید. استحمام یا شستشوی صورت بلامانع است.
چه زمانی باید به پروتزیست (اکولاریست) مراجعه کنم؟
سعی کنید به فواصل زمانی منظم به کلینیک مراجعه کنید. پروتزیست چشم مصنوعی شما را از لحاظ وجود عفونت و ترشحات بررسی کرده و در صورت لزوم پروتز را پولیش می‌کند. این کار باعث صیقلی و براق شدن چشم مصنوعی شما می‌شود.
چه زمانی باید به جراح مراجعه کنم؟
در صورت بروز مشکلاتی از قبیل درد منتشره در سر و پیشانی یا وجود عفونت‌های شدید به جراح چشم مراجعه کنید. همچنین از آنجاییکه شما تنها با یک چشم قادر به دیدن هستید حتماَ در فواصل زمانی کوتاه جهت معاینه چشم سالم به چشم پزشک مراجعه نمایید.
آیا چشم مصنوعی شکستنی است؟
خیر، پروتزهای این مرکز کاملاَ نشکن می‌باشد اما توصیه اکید می‌شود از افتادن پروتز جلوگیری کنید زیرا ممکن است باعث به وجود آمدن خط و خش‌های ریز بر روی پروتز گردد که مقدار ترشحات چشم را بیشتر می‌کند.
قیمت چشم مصنوعی چقدر است؟
برای بیماران مختلف با شرایط متفاوت، چشم مصنوعی‌های متفاوت استفاده می‌شود. بر همین اساس قیمت چشم مصنوعی پس از معاینه دقیق به بیمار اعلام میگردد.
تخصص شما چیست؟
متخصصین این مرکز فارغ التحصیل رشته ارتز و پروتز (اعضای مصنوعی و وسایل کمکی) و عضو سازمان نظام پزشکی هستند. توجه داشته باشید برای سفارش چشم مصنوعی فقط به مراکز معتبر مراجعه فرمایید و قبل از سفارش چشم مصنوعی حتماً پروانه فعالیت ان مرکز از وزارت بهداشت را رویت فرمایید.
آیا شما برای ساخت چشم مصنوعی قالبگیری می‌کنید؟
بله. امروزه استفاده از چشم مصنوعی آماده به علت عوارض بسیار، منسوخ شده است. قالبگیری در کلینیک چشم مصنوعی ماهان با روش جدید انجام می‌شود و در صورتی که شرایط پلکها و حدقه دچار ناهنجاری خاصی نباشد، ما تطابق چشم مصنوعی و چشم طبیعی شما را تضمین می‌کنیم.
پالیش چشم مصنوعی چیست؟
وقتی چشم مصنوعی درون چشم قرار می‌گیرد، با گذشت زمان املاح و آلودگی بر روی سطح چشم مصنوعی رسوب می‌کند همچنین در اثر شستشوهای مکرر، سطح چشم مصنوعی دچار خط و خش های ریز می‌شود که منجر به کدر شدن سطح پروتز می‌شود. ما به وسیله دستگاه و متریال مخصوص رسوبات و خراشیدگیهای سطح چشم مصنوعی را رفع میکنیم. به این فرایند پالیش میگویند که به طور کلی هر یک سال یک بار لازم است انجام شود. با پالیش چشم مصنوعی میزان ترشحات به طور محسوس کاهش می‌یابد.
ساخت چشم مصنوعی چقدر طول می‌کشد؟
مدت زمان ساخت چشم مصنوعی برای افرد مختلف متفاوت است. برای بیمارانی که از شهرستان یا کشورهای خارجی جهت ساخت چشم مصنوعی به مرکز ما مراجعه می‌کنند، امکان ساخت یک روزه چشم مصنوعی وجود دارد. اما حتماً قبل از مراجعه به مرکز با ما تماس بگیرید.
تلفن: 02166889076
موبایل: 09128357509

از ما بپرسید

فرم تماس سریع