جراحی فمتولیزیک

فمتولیزیک چیست؟ | عمل فمتولیزیک برای چه کسانی مناسب است؟


یکی از روشهای نوین جراحی که به منظور رفع مشکل ضعف بینایی انجام می گیرد، فمتولیزیک می باشد. ابزار اصلی در این روش جراحی، لیزر است. در این مطلب توضیحات کاملی در خصوص این روش جراحی ارائه می گردد. مواردی که در این مطلب به توضیح آنها خواهیم پرداخت عبارتند از:

 • معرفی جراحی فمتولیزیک
 • تفاوت این روش با روش‌های دیگر
 • نحوه انجام این عمل
 • مزایا و معایب روش فمتولیزیک
 • مراقبت های بعد از عمل

جراحی فمتولیزیک چشم چیست؟

این نوع جراحی که آن را با نام زدلیزیک نیز می‌شناسند نوعی جدید از جراحی است که در آن تنها از لیزر برای رفع مشکلات بینایی استفاده می‌گردد. این روش جراحی، بسیار کم خطر بوده و از دقت بسیار بالایی برخوردار است. دلیل نامگذاری این روش به نام فمتولیزیک این است که برشهایی که در این عمل ایجاد می‌شود با استفاده از ابزار لیزر است و در آن از تیغ جراحی بهره گرفته نمی‌شود.

این روش مزایای فراوانی دارد و حتی می‌توان ضخامت برش را تخمین زد. این روش دوره بازپروری کوتاهی دارد و از طریق احتمال عفونت به حداقل خواهد رسید. در این روش پس از انجام عمل، بیمار درد کمتری را حس خواهد کرد. همچنین در این جراحی، خطر ایجاد خراش کمتر از سایر روش‌ها خواهد بود.

جراحی فمتولیزیک

لیزر فمتوسکند به چه منظور مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

این ابزار دقیقا همان لیزری است که در جراحی‌های فمتولیزیک از آن استفاده می‌شود. لیزر فمتوسکند دارای سرعت و دقت بسیار زیادی است و می‌توان بوسیله آن برش‌های در مقیاس میکرون را انجام داد. به همین دلیل از این ابزار در جراحی‌های قرنیه و عدسی چشم استفاده می‌گردد.

از طریق لیزر فمتوسکند یک برش و فلپ نازک بر روی سطح قرنیه ایجاد شده و پس از آن با تابش از طریق لیزر اگزایمر، بافت زیرین قرنیه تابش داده می‌شود و به اینصورت بینایی شخص اصلاح می‌گردد. در واقع از لیزر فمتوسکند برای ایجاد برش‌های سریع و دقیق استفاده می‌شود.

تفاوت فمتولیزیک با سایر روشهای جراحی

در جراحی‌های چشمی روشهای مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند و روش فمتولیزیک بعنوان یکی از این روش‌ها شناخته می‌شود. در این قسمت به تفاوت این روش با سایر روشهای جراحی پرداخته شده است.

تفاوت روش فمتولیزیک با روش لیزیک

تفاوت این دو روش در نحوه برشی است که در سطح قرنیه ایجاد می‌گردد. در روش لیزیک، برش بوسیله ابزار میکروکراتوم انجام می‌شود، در حالیکه در روش فمتولیزیک این برش بوسیله لیزر فمتوسکند صورت می‌پذیرد. باید توجه داشت که بدلیل اینکه در روش دوم از تیغ جراحی استفاده نمی‌گردد، این روش عوارض بسیار کمی دارد و ار دقت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد.

تفاوت روش فمتولیزیک با روش لازک

این دو روش جراحی، بدلیل استفاده از لیزر در آنها، بسیار مشابه یکدیگر هستند. اما دارای یک تفاوت اساسی با یکدیگر نیز می‌باشند و آن در چگونگی برش لایه سطحی قرنیه است. در روش لازک که در واقع ترکیبی از دو روش لیزیک و PRK است، برش قرنیه توسط ابزار میکروکراتوم انجام می‌شود و در آن لایه سطحی قرنیه بدون برداشتن و تنها با یک برش درمان می‌گردد. اما همانطور که می‌دانید در روش فمتولیزیک برش قرنیه از طریق دستگاهی تحت عنوان لیزر فمتوسکند انجام می‌گردد و به دلیل دقت بسیار بالای آن حتی جراحی قرنیه‌های نازک هم امکان پذیر می‌باشد.

تفاوت روش فمتولیزیک با روش PRK

در انتخاب یک روش جراحی، مهمترین عامل عارضه‌ایست که در ناحیه چشم شخص ایجاد شده است. این دو روش از شباهت‌های بسیار زیادی نسبت به یکدیگر برخوردارند و بسته به نوع بیماری چشمی، هرکدام از آنها می‌توانند موثر باشند. اگر بیمار، دوربینی بالاتر از 4 دیوپترداشته باشد و یا با نزدیک بینی در حدود 10 دیوپتر درگیر باشد، انگاه روش فمتولیزیک می‌تواند گزینه مناسبی برای او قلمداد گردد.

چگونگی انجام عمل فمتولیزیک

در حالت کلی، اصول عمل های جراحی لیزری بسیار مشابه است و فقط در نحوه برش لایه سطحی قرنیه با یکدیگر تفاوت دارند. در این روش نیز همانند سایر اعمال جراحی، اقدامات اولیه انجام می‌گیرد. پس از آن چشم با استفاده از یک قطره مخصوص بی حس خواهد شد. پس از دراز کشیدن بیمار بر روی تخت، چشم بوسیله یک ابزار مخصوص (اسپکولوم) باز می‌ماند تا از پلک زدن آن جلوگیری شود.

در نهایت با استفاده از لیزر فمتوسکند، برش‌های دقیق و ظریفی بر روی قرنیه اعمال می‌شود. از آنجاییکه این برش‌ها بسیار ظریف هستند، دیگر نیازی به بخیه نخواهد بود. از طریق این روش می‌توان عارضه‌هایی همچون آستیگمانیسم، دوربینی و نزدیک بینی را بهبود بخشید. همچنین باید توجه داشت که این روش دارای عوارض بسیار کمی خواهد بود.

عمل فمتولیزیک برای چه کسانی مناسب است؟

عمل فمتولیزیک برای چه کسانی مناسب است؟ این سوالیست که بسیاری از افراد به دنبال پاسخ آن هستند و در این قسمت به آن پاسخ داده خواهد شد. در حالت کلی کسانیکه شرایط عمل لیزیک را دارند بدون هیچ محدودیتی می‌توانند این عمل را انجام دهند. باید توجه داشت که عوارض این روش بسیار کم است و افراد با تایید پزشک معالج خود می‌توانند تحت این عمل قرار گیرند.

در واقع افرادی که می‌خواهند این عمل را انجام دهند می‌بایست بین 18 تا 60 سال سن داشته باشند. همچنین قابل ذکر است که با این شیوه بسیاری از عیوب انکساری مانند نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم قابل درمان خواهد بود. اما باید در نظر داشت که این خطای انکساری می‌بایست در بازه 6 تا 12- قرار گیرد و در طول یک سال اخیر ثابت باقی بماند.

روش جراحی فمتولیزیک

مزایای روش جراحی فمتولیزیک

این روش نسبت به سایر روشها جراحی دارای مزایای فراوانی است که در ادامه به برخی از این موارد اشاره می‌گردد:

 • به حداقل رسیدن خطر خراش قرنیه
 • کاهش میزان تاری دید بعد از عمل
 • دوام طولانی تر درمان انجام شده و کاهش احتمال نیاز به عمل مجدد
 • کاهش میزان خطر عفونت پس ار عمل
 • دوره ریکاوری کوتاهتر
 • امکان پیش بینی میزان ضخامت برش

معایب روش جراحی فمتولیزیک

این جراحی نیز همچون روشهای جراحی دیگر ممکن است دارای معایبی باشد که در ادامه برخی از آنها بیان می‌شوند:

 • ایجاد حساسیت به نور
 • احتمال تشکیل حباب گازدار در زیر فلپ
 • امکان ملتهب شدن لایه قرنیه در زیر فلپ
 • بدلیل سطح ناهموار پشت فلپ ممکن است پخش نور بصورت رنگین کمانی ایجاد گردد.

مراقبت‌های قبل و بعد و در حین عمل فمتولیزیک

برای نتیجه هر چه بهتر عمل فمتولیزیک بهتر است برخی مراقبت‌ها قبل و بعد از عمل از سوی بیمار انجام پذیرد. برای مثال بیمار یک هفته قبل از عمل نباید از لنز تماسی استفاده نماید. ضمنا بهتر است حدود 3 تا 4 هفته قبل از جراحی نباید از لنزهای سخت استفاده کند. همچنین عدم استحمام یک روز قبل از جراحی، عدم استفاده از عطریجات و … از مواردیست که بیمار باید پیش از عمل در انجام آنها اهتمام ورزد.

از جمله مراقبت‌های بعد از عمل فمتولیزیک چشم می‌توان به این موارد اشاره کرد: استفاده از قطرات چشمی مورد نیاز، استفاده از شیلدهای محافظ چشم، عدم انجام آرایش‌های چشمی، عدم انجام ورزش‌های سنگین و …. . همچنین بیمار حتما باید موارد دارویی را که پزشک تجویز کرده است به دقت انجام دهند.

نتیجه گیری

این عمل چشمی بعنوان یکی از روشهای جراحی مدرن شناخته می‌شود و در آن خبری از تیغ جراحی نمی‌باشد. در این روش، برشهای ظریف و دقیق با استفاده از لیزر فمتوسکند بر روی قرنیه ایجاد می‌شود. این روش جراحی بسیار دقیق است بصورتیکه پزشک حتی می‌تواند میزان ضخامت برش را پیش بینی کند. قابل ذکر است که این روش جراحی از عوارض بسیار کمتری نسبت به سایر روش‌ها برخوردار است. همچنین دوره نقاعت عمل فمتولیزیک بسیار کوتاهتر از سایر روشهاست.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *