قطره-های-چشم-مصنوعی

 

قطره چشم مصنوعی یکی از ابزارهایی است که برای روان‌سازی حرکت پروتز چشم و جلوگیری از خشکی آن استفاده می‌گردد. گاهی اوقات بدلیل شرایط آب و هوایی و وجود گرد و غبار و باد در هوا، رطوبت بخش جلوی چشم مصنوعی از بین می‌رود. این مسئله باعث خشکی پروتز چشم می شود و امکان دارد در حرکت آن اختلال ایجاد کند. به جهت جلوگیری از بروز چنین مسائلی استفاده مداوم از قطره چشم مصنوعی توصیه می‌گردد. همچنین باید توجه داشت که بروز حساسیت و تغییرات بدنی نیز می‌توانند منجر به خشکی پروتز چشم گردند.

قطره اشک مصنوعی

یکی از قطره‌هایی که برای درمان خشکی چشم و جلوگیری از اختلال در حرکت آن مورد استفاده قرار می‌گیرد، قطره چشم مصنوعی است. این قطره به صورت‌های مختلفی در بازار موجود است وبا توجه به نظر پزشک مربوطه یک مورد برای بیمار تجویز می‌گردد. باید توجه داشت که نباید این دارو را بصورت خودسرانه مصرف کرد، زیرا ممکن است باعث بروز مشکلاتی در ناحیه چشم شود.

یکی از بهترین گزینه‌هایی که برای این منظور بکار گرفته می‌شود، اشک مصنوعی آرتلاک ادونسد (Artelac advanced) تک دوز می‌باشد. همچنین ژل لیپوزیک (Liposic) یکی دیگر از مواردی است که می‌تواند به عنوان روان کننده سطح چشم بکار از آن استفاده کرد. استفاده مستمر از این داروها در روانسازی حرکت چشم مصنوعی بسیار موثر است.

موارد احتیاطی در استفاده از پروتز چشم

به طور کلی تمامی فعالیت‌های تفریحی که با چشم سالم انجام می‌گردد، با چشم مصنوعی نیز قابل انجام است. پروتز چشم بخوبی توسط حدقه چشم محافظت و نگهداری می‌گردد و از این طریق امکان آسیب به آن در طول فعالیت‌های تفریحی و ورزشی به حداقل می‌رسد. در صورتی که شخص بخواهد غواصی کند، توصیه می‌شود که از چشم مصنوعی استفاده نگردد تا از ایجاد فشار و صدمات احتمالی خودداری شود. همچنین ترجیحاَ برای شنا کردن می‌بایست از عینک شنا استفاده گردد. زیرا کلر موجود در آب ممکن است موجب تحریک بافت حدقه شود و این مسئله موجب آزار فرد گردد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *