عارضه کرنیوکتونوس

بیماری کرنیوکتونوس |چه افرادی بیشتر در معرض خطر هستند | علائم و نشانه های آن


بیماری کرنیوکتونوس یک اختلال نادر است که در سیستم عصبی مرکزی رخ می‌دهد. افراد مبتلا به این بیماری معمولا با حرکات ناخواسته و ناپیوسته در مناطق سر و گردن درگیر خواهند بود. این حرکات می‌تواند مواردی همچون تکان خوردن سر، حرکات ناقص چشمی و یا حتی اسپاسم‌های عضلانی را در بر گیرد. این بیماری را می‌توان جز بیماری های چشمی نیز در نظر گرفت. این بیماری معمولاً در کودکان و نوجوانان بروز پیدا کند، اما ممکن است که تا سنین بزرگسالی نیز ادامه پیدا کند. مواردی که در این مطلب به توضیح آنها خواهیم پرداخت عبارتند از:

بیماری کرنیوکتونوس چیست؟

بیماری کرنیوکتونوس نام یک اختلال نادر و جدی در سیستم عصبی مرکزی می‌باشد که در آن، شخص با اسپاسم و انقباضات ناخواسته عضلانی در ناحیه سر (کرانیوم) مواجه خواهد شد. در اکثر موارد، این بیماری از دوران کودکی و نوجوانی آغاز می‌گردد، اما ممکن است در سنین بزرگتر نیز رخ دهد و شخص را درگیر کند.

از جمله علائم و نشانه های بیماری کرنیوکتونوس می‌توان به حرکات ناپیوسته و ناخواسته صورت، چشم، گردن، و دهان اشاره کرد. این حرکات می‌توانند مواردی همچون تکان خوردن سر، جلو برداشتن یا خم شدن گردن، حرکات چشمی نامنظم را در بر گیرد. حتی گاهی این حرکات ممکن است به صورت ناگهانی شدت بیشتری پیدا کنند. علاوه بر این، بیماران ممکن است با مشکلاتی مانند سردرد، کاهش تمرکز، یا مشکلات روانی نیز درگیر شوند.

دلایل بروز بیماری کرنیوکتونوس

تا کنون دلیل دقیق و مشخصی برای کرنیوکتونوس مشخص نشده است. البته باید گفت که این بیماری ریشه ژنتیکی دارد و به عنوان یک اختلال حرکتی در نظر گرفته می‌شود که به عوامل ژنتیکی و محیطی وابسته است.

بر اساس برخی مطالعات مشخص شده است که چندین ژن می توانند در ایجاد این بیماری نقش داشته باشند. همچنین، عوامل محیطی مانند استرس، عوامل مسمومیتی، یا تغییرات شیمیایی در مغز نیز ممکن است در توسعه و گسترش کرنیوکتونوس در بدن موثر باشند.

باید توجه داشت که به دلیل نبود اطلاعات کامل درباره علت این بیماری، درمان آن نیز به شدت تخصصی است و نیاز به توجه و مراقبتهای پزشکی دارد.

علائم بیماری کرنیوکتونوس

بیماری کرنیوکتونوس دارای علائم و نشانه های مختلفی است که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اسپاسم ها و انقباضات عضلانی

حرکات ناخواسته و ناپیوسته در مناطق مختلف سر و گردن از جمله تکان خوردن سر، جلو برداشتن یا خم شدن گردن، تکان خوردن یا مکث کردن سر، و حتی حرکات نامنظم در چشمها یکی از علائم مشخص این بیماری است.

بروز حرکات غیر ارادای و نامنظم چشم

حرکات غیر ارادی مانند تکان خوردن ناگهانی یا ناقص چشم‌ها، نگاه کردن به سمت‌های مختلف بدون کنترل و احتمالاً ایجاد مشکلات بصری می تواند یکی از نشانه های بیماری کرنیوکتونوس باشد.

مشکلات در ناحیه سر و عدم تمرکز

افراد درگیر با این بیماری ممکن است با مشکلاتی از قبیل احساس درد و ناراحتی در ناحیه سر درگیر شوند. همچنین در این افراد ممکن است مشکلاتی همچون کاهش تمرکز، اضطراب و مشکلات روانی دیگر نیز بروز پیدا کند.

باید توجه داشت که تشخیص دقیق بیماری کرنیوکتونوس باید توسط یک پزشک متخصص، به ویژه نورولوژیست یا حرکت‌شناس انجام شود. معمولاً بر اساس تاریخچه پزشکی کامل و بررسی های جسمی بیمار، ممکن است از ابزارهای تصویربرداری مانند  MRIیا CT Scan استفاده گردد.

چه افرادی بیشتر در معرض بیماری کرنیوکتونوس قرار دارند؟

این بیماری در هر سنی امکان بروز دارد، اما برخی از افراد بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند. این افراد عبارتند از:

کودکان و نوجوانان

ییماری کرنیوکتونوس غالبا در کودکان و نوجوانان آغاز می‌شود، اما می‌تواند در سنین بالاتر نیز ادامه پیدا کند و در این سنین نیز رخ دهد.

افراد با سابقه خانوادگی

اگر در خانواده، سابقه این بیماری وجود داشته باشد، احتمال ابتلای این افراد به کرنیوکتونوس بیشتر خواهد شد.

مصرف مواد مخدر و مسمومیت های مغزی

مصرف مواد مخدر و مسمومیت‌های مغزی را می‌توان بعنوان یکی از عوامل بروز بیماری کرنیوکتونوس در نظر گرفت. افراد درگیر با مسئله مواد مخدر بیشتر از افراد معمولی با این موضوع مواجه خواهند شد.

بیماری های عصبی

افراد درگیر با بیماری‌های عصبی مانند بیماری هانتینگتون، بیماری پارکینسون و برخی از اختلالات عصبی دیگر ممکن است با بیماری کرنیوکتونوس مواجه شوند.

افراد درگیر با مشکل اضطراب

عواملی مانند استرس و اضطراب، کمبود خواب و … می‌تواند است خطر ابتلای شخص به این بیماری را افزایش دهد.

نتیجه گیری

بیماری کرنیوکتونوس یک اختلال عصبی است که در آن فرد با مشکلاتی از قبیل حرکات غیر ارادی چشم، سر و گردن در گیر خواهد شد. این بیماری را بعنوان یک بیماری چشمی نیز می توان در نظر گرفت، زیرا در بسیاری از موارد چشم نیز درگیر این مسئله خواهد شد. برای تشخیص این بیماری شخص حتما باید به یک پزشک متخصص مراجعه نماید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *